V časti „Choroby a ochrana jahôd“ je stručný popis rozšírených chorôb jahôd spolu s možným ekologickým spôsobom ochrany proti nim. Ako ochrana sú použité predovšetkým naše, resp. nami ponúkané prípravky.
Zoznam tu uvádzaných chorôb:
- Biela škvrnitosť listov jahôd (Mycosphaerella fragariae) a fialová škvrnitosť listov jahôd (Diplocarpon earlianum)
- Botrytída /pleseň sivá/ (Botrytis cinerea)
- Múčnatka jahôd (Podosphaera aphanis, predtým Sphaerotheca macularis f. sp. Fragariae)
Biela škvrnitosť listov jahôd (Mycosphaerella fragariae) a fialová škvrnitosť listov jahôd (Diplocarpon earlianum)
Biela škvrnitosť listov jahôd (Mycosphaerella fragariae) a fialová škvrnitosť listov jahôd (Diplocarpon earlianum) patria medzi hubové ochorenia jahôd.
Častejšie sa vyskytuje biela škvrnitosť. Na listoch vznikajú okrúhle, tmavo lemované škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú. Niekedy susediace škvrny navzájom splývajú, no priemer jednej býva maximálne 3 až 4 mm. Ich stred nakoniec odumiera, pričom nadobúda biele sfarbenie. Pri väčšom počte škvŕn môžu postihnuté listy usychať a odumierať.
Pri fialovej škvrnitosti, ktorá je oveľa zriedkavejšia, vznikajú na listoch nepravidelné, pomerne veľké fialovočervené škvrny, ktoré môžu pokryť väčšiu časť listu. Ich stredy neskoršie hnednú, no nikdy sa nesfarbujú do biela. Silnejšie napadnuté listy odumierajú.
Pri oboch chorobách sa po prezimovaní tvoria na škvrnách plodničky s výtrusmi, ktoré sú hlavným zdrojom jarnej infekcie.
OCHRANA
- Na ochranu proti uvedeným chorobám zväčša postačuje mechanická likvidácia napadnutých a všetkých suchých listov, čím sa obmedzí množstvo prezimujúcich štádií húb.
- Pri väčšom výskyte možno odporučiť skosenie listov po zbere.
- Meďnatý prípravok, napr. Kocide 2000 (v koncentrácii 0,3 %), ošetriť po zbere plodov.
Botrytída /pleseň sivá/ (Botrytis cinerea)
Botrytída /pleseň sivá/ (Botrytis cinerea) je nebezpečnou hubovou chorobou jahôd, ktorá spôsobuje hnilobu zelených, ružových a zrelých plodov. Napadnuté plody mäknú a pokrývajú sa sivohnedým prášivým povlakom.
Choroba sa začína objavovať už v júni, keď huba prerastá z korunných lupienkov na rastúce plody. Za vlhkého počasia sa rýchlo rozširuje a môže zničiť podstatnú časť úrody.
Jednotlivé kultivary jahôd sa odlišujú odolnosťou voči tejto chorobe.
OCHRANA
- Použiť mikrobiálny prípravok NovaFerm® SIRIUS (v koncentrácii 1,2 %) alebo PowerOf-K (v koncentrácii 0,6 %) + BorOil (v koncentrácii 0,2 %).
- Na začiatku kvitnutia, odstrániť napadnuté plody, dobré odvodnenie pôdy, odstraňovať burinu, nepreháňať nastielanie, správne rozostupy – vysadenie sadeníc môže zabrániť plesni.
Múčnatka jahôd (Podosphaera aphanis, predtým Sphaerotheca macularis f. sp. Fragariae)
Múčnatka jahôd (Podosphaera aphanis, predtým Sphaerotheca macularis f. sp. Fragariae) je hubové ochorenie, ktoré spôsobuje patogén Podosphaera aphanis.
Choroba pokrýva listy, stonku, kvety a plody bielym povlakom. Hostiteľská rastlina nie je spravidla usmrtená ochorením, v priebehu choroby huba tvorí spóry, ktoré pokrývajú rastliny od spodku až po vrch.
Ochorenie spôsobuje pokles fotosyntézy, čo vedie k vzniku nekrotických škvŕn na pletivách. Chemická kontrola pozostáva zo systému použitia prípravkov a ich rotácie.
Ochorenie napáda aj buriny v medziriadkoch a v okolí, z ktorých sa môže šíriť do hospodárskeho porastu.
OCHRANA
- PowerOf-K (v koncentrácii 0,6 %) + BorOil (v koncentrácii 0,2 %) alebo Folicit (v koncentrácii 0,4 %), po zistení prvých príznakov.