V časti „Choroby a ochrana broskýň a marhúľ“ je stručný popis rozšírených chorôb broskýň a marhúľ spolu s možným ekologickým spôsobom ochrany proti nim. Ako ochrana sú použité predovšetkým naše, resp. nami ponúkané prípravky.
Zoznam tu uvádzaných chorôb:
- Kučeravosť listov broskýň (Taphrina deformans)
- Moníliové odumieranie kvetov a výhonkov
- Múčnatka
- Hnednutie listov marhúľ
- Šárka
Kučeravosť listov broskýň (Taphrina deformans)
Kučeravosť listov broskýň (Taphrina deformans) je hospodársky najvýznamnejším hubovým ochorením broskýň. Kučeravosť infikuje mladé listy v štádiu pučania púčikov. Po vypučaní sa na mladých listoch vytvárajú mechúriky, ktoré sa zafarbujú do červena, postupne sa zväčšujú, deformujú list, neskôr černejú, zasychajú a opadávajú. Po opadnutí napadnutých listov sa vytvárajú nové listy, ktoré už nie sú napádané kučeravosťou broskýň.
Strata značnej časti listovej plochy však spôsobuje aj opadávanie mladých plodov, úroda je nižšia a navyše plody sú často nevyzreté, neštandardné, kyslé s nedostatočnou stolovou hodnotou. Kondícia stromu sa oslabuje, pretože na rast nových listov sa spotrebúvajú zásobné látky, znižujú sa prírastky a klesá mrazuodolnosť. Ak sú stromy opakovane silno postihnuté kučeravosťou (2 až 3 roky po sebe), často dochádza ku glejotoku a k uhynutiu konárov alebo celého stromu.
Infekciu stromov podporuje daždivé a chladné počasie koncom zimy, v štádiu pučania a v období krátko po vypučaní až do začiatku kvitnutia broskýň. Na napadnutých listoch sa vytvárajú vrecká, askospóry a nakoniec blastospóry, ktoré sú pripravené na jarnú infekciu. Pôvodca ochorenia teda prezimuje v štádiu napučaných spór (tzv. blastospór) na kôre stromov a pod šupinami púčikov.
OCHRANA
- Použiť umývací postrek – meďnatý prípravok, napr. Kocide 2000 (v koncentrácii 0,3 %) na jeseň po opade listov a na jar v štádiu pučania, Folicit (v koncentrácii 0,4 %), najneskôr pred kvitnutím.
- V prípade napadnutia použiť Folicit (v koncentrácii 0,4 %) + CuproTonic (v koncentrácii 0,2-0,3 %) – postupne opadnú poškodené listy.
Moníliové odumieranie kvetov a výhonkov
Moníliové odumieranie kvetov a výhonkov je v posledných rokoch veľmi nebezpečnou hubovou chorobou kôstkovín, najmä marhúľ a višní, ktorá napáda kvety a rodivý obrast.
Ochorenie spôsobuje huba Monilia laxa, ktorá infikuje kvety a výhonky kôstkovín počas kvitnutia stromov, najmä ak prevláda daždivé a chladné počasie. Preto intenzita výskytu moniliózy z roka na rok kolíše. V rokoch intenzívneho napadnutia zasychajú kvety (akoby boli spálené, preto sa monilióza nazýva aj ,,moníliová spála“), zasychá taktiež rodivý obrast a konáre a na miestach infikovanej a zdravej časti výhonkov sa objavuje glejotok.
Pri silnom napadnutí stromy takmer vôbec nezarodia, navyše sa veľmi oslabuje kondícia stromov, ktoré sú potom náchylnejšie na predčasné odumieranie. Ak došlo k mechanickému poškodeniu plodov, napr. ľadovcom, hmyzom a pod., monilióza vo veľkom meradle infikuje aj plody.
OCHRANA
- Použiť mikrobiálny prípravok NovaFerm® SIRIUS (v koncentrácii 1,2 %), aplikujeme na začiatku a konci kvitnutia.
Múčnatka
OCHRANA
- Použiť PowerOf-K (v koncentrácii 0,6 %) + BorOil (v koncentrácii 0,2 %) alebo Folicit (v koncentrácii 0,4 %) – aplikujeme preventívne, najneskôr po zistení prvých príznakov.
Hnednutie listov marhúľ
Hnednutie listov marhúľ spôsobuje huba Gnomonia erythrostoma. Napáda predovšetkým marhule, výnimočne aj čerešne. Môže sa vyskytnúť vo všetkých oblastiach pestovania. Prvé príznaky možno vidieť na listoch marhúľ asi v polovici júna. Sú to nepravidelné žltkasté škvrny, ktoré neskôr hnednú a rozširujú sa na väčšiu časť listu. V mieste škvrny sa čepeľ niekedy deformuje. Ak je škvrna väčšia, list sa skrúca a predčasne opadáva.
Podobne prebieha infekcia aj u čerešní s tým rozdielom, že napadnutý skrútený list zostane po celú zimu visieť na konári.
Huba prezimuje na napadnutých opadaných listoch, na ktorých dozrievajú infekcie schopné výtrusy. Na jar, alebo aj začiatkom leta, sa odtiaľ dostávajú na listy marhúľ. Podmienkou infekcie sú okrem kvapôčiek vody na listoch aj optimálne teploty okolo 22 až 24 °C v kombinácii s vysychavými stanovišťami. Pre vznik infekcie sú najdôležitejšie zrážky v máji a začiatkom júna, pričom príznaky bývajú najčastejšie viditeľné až v júli. Nedostatok pôdnej vlahy zvyšuje náchylnosť na túto chorobu. Ak sa choroba rozšíri vo väčšej miere ešte pred zberom plodov, na postihnutých stromoch plody horšie vyzrievajú alebo čiastočne predčasne opadnú. Skorá strata listov zhoršuje životaschopnosť stromov a zvyšuje ich náchylnosť na poškodenie zimnými mrazmi. Jesenné poškodenie stromov už nie je nijako citeľné.
OCHRANA
- Použiť mikrobiálny prípravok NovaFerm® SIRIUS (v koncentrácii 1,2 %) 2 až 3 týždne po odkvitnutí 2-krát v 10-dňových intervaloch.
Šárka
Šárka je vírusová choroba.
OCHRANA
- Likvidácia napadnutých stromov.