Choroby a ochrana sliviek a ringlôt

V časti „Choroby a ochrana sliviek a ringlôt“ je stručný popis rozšírených chorôb sliviek a ringlôt spolu s možným ekologickým spôsobom ochrany proti nim. Ako ochrana sú použité predovšetkým naše, resp. nami ponúkané prípravky.

Zoznam tu uvádzaných chorôb:

  • Červená škvrnitosť listov
  • Šárka sliviek (Plum pox virus)
  • Grmaník slivkový (Taphrina pruni)


Červená škvrnitosť listov

Pôvodcom ochorenia červená škvrnitosť listov je huba Polystigma rubrum. Prezimuje v opadanom lístí, v ktorom sa tvoria plodničky. Z nich sa na jar uvoľňujú tzv. askospóry vyvolávajúce infekciu mladých listov.
Prvé príznaky ochorenia v podobe 5 až 10 mm veľkých oranžových až hnedočervených vypuklých škvŕn sa objavujú približne šesť týždňov po infekcii. Silnejšie postihnuté listy sa deformujú, usychajú a predčasne opadávajú.
Ochorenie sa v silnejšej miere vyskytuje v rokoch s daždivým jarným počasím. 

OCHRANA

  • Použiť meďnatý prípravok, napr. Kocide 2000 (v koncentrácii 0,3 %) pred kvitnutím, CuproTonic (v koncentrácii 0,3 %) hneď po odkvitnutí.
  • Likvidácia chorého opadaného lístia.

Šárka sliviek (Plum pox virus)

Šárka sliviek (Plum pox virus) je vírusové ochorenie, ktoré ohrozuje výsadby ovocných drevín po celom svete a je najnebezpečnejšie vírusové ochorenie ovocných drevín. 
Šárka je ochorenie, ktoré nie je možné úplne vyliečiť. Symptomatické prejavy je možné pozorovať na listoch, plodoch a často aj na kôstkach. Prejav ochorenia je veľmi variabilný a odlišuje sa v závislosti od hostiteľskej rastliny, odrody a kmeňa vírusu, ktorý napadol danú rastlinu. Najcitlivejšie sú mladé výsadby ovocných druhov.

OCHRANA

  • V prípade napadnutia odstrániť stromy.

Grmaník slivkový (Taphrina pruni)

Grmaník slivkový (Taphrina pruni) je hubové ochorenie, ktoré sa objavuje predovšetkým na plodoch sliviek. Vplyvom choroby dochádza k deformácii ich tvaru – nadobúdajú podlhovastý tvar. Môžu byť dlhé 5 až 7 cm, vo vnútri plodu sa nenachádza kôstka, pretože sa vôbec nevytvorí. Povrchové sfarbenie je žltozelené so šedým povlakom. Napadnuté slivky v priebehu vegetácie hnednú, stratou vody sa scvrkávajú, odumierajú  a následne predčasne opadávajú.
Rozmnožuje sa askospórami, ktoré zimu prečkajú v trhlinách kôry, v púčikoch a aj na konároch. Môže prezimovať aj vo forme mycélia vo výhonkoch, ktoré na jar prerastá cez stopku do mladého plodu. Askospóry na jar klíčia a vznikajú z nich blastospóry, ktoré sú príčinou infekcie kvetov a teda aj plodov. V lete koncom júna sa tvoria na povrchu plodov vrecká, v ktorých približne o tri týždne dozrievajú askospóry. Tie sú následne vystreľované do koruny stromu a okolia, kde prezimujú.
Ochorenie škodí na plodoch a výrazne znižuje úrodu.

OCHRANA

  • Použiť meďnatý prípravok, napr. Kocide 2000 (v koncentrácii 0,3 %) pri pučaní a Folicit (v koncentrácii 0,5%) pred kvitnutím, spôsobuje znetvorenie plodov.